پرش به


انجمن‌های گفتگوی بورسینس - اطلاعیه؛

پیامی برای نمایش نیست

موضوع های جدید


تصویر

ماده 116 قانون تجارت، شرکت تضامنی را چگونه تعریف می کند؟

ثبت شرکت ثبت شرکت تضامنی فکر برتر

  • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
بدون پاسخ

#1 comreg

comreg
    آفلاین

    عضو انجمن بورسینس

  • عضو ارزشمند انجمن
  • ستارهستاره
  • 16 ارسال
  • عضویت: ۰۶-شهریور ۹۶
  • 15 موضوع ایجاد شده

ارسالی ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۷ بعد از ظهر

شرکت تضامنی نوعی شرکت است که در تحت اسم مخصوص برای امور تجاری بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می شود. مسئولیت تضامنی شرکاء به این معنی است که اگر دارایی شرکت برای پرداخت کل بدهی های شرکت مکفی نباشد هر یک از شریکان مسئول پرداخت تمام قروض شرکت هستند. هر قراری که بین شرکاء در این شرکت برخلاف این ترتیب باشد در مقابل اشخاص کان لم یکن خواهد بود.
بنابراین در شرکت تضامنی، تمام شریکان مسئول تعهدات شرکت هستند؛ چه در انجام معاملات شخصاً مداخله داشته باشند یا نداشته باشند. این نوع شرکت، اغلب بین اشخاصی تشکیل می شود که با یکدیگر آشنایی کامل داشته یا از یک خانواده و معمولاً بین پدران و پسران و یا برادران و یا بین دوستان نزدیک تشکیل می شود.
 
تفاوت شرکت نسبی با شرکت تضامنی در این است که چنانچه فرضاً بدهی شرکت تضامنی یکصد میلیون ریال باشد، هر یک از شرکاء به تنهایی و به صورت تضامنی مسئول پرداخت تمام مبلغ یکصد میلیون ریال هستند. حال آنکه در شرکت نسبی، بدهی شرکت به نسبت سرمایه شرکاء بین آنان تقسیم می شود. به عنوان مثال چنانچه بدهی شرکت نسبی همان یکصد میلیون ریال باشد و سه نفر شرکای شرکت به ترتیب دارای پنجاه درصد ، سی درصد و بیست درصد سرمایه شرکت باشند، نفر اول می بایست نصف بدهی ( پنجاه میلیون ریال ) ، نفر دوم سی درصد بدهی ( سی میلیون ریال ) و نفر سوم بیست درصد بدهی ( بیست میلیون ریال ) را پرداخت نماید.
 
مقررات قانون تجارت نشان دهنده ی این است که به جز چند نکته مختصر، مواد و مقرراتی که حاکم بر شرکت تضامنی است بر شرکت نسبی نیز حاکم است.

برای مشاهده این بخش لطفا وارد حساب کاربری خود شوید یا اگر عضو نیستید از این قسمت عضو سایت شویدهمچنین به ثبت شرکت, ثبت شرکت تضامنی, فکر برتر نیز برچسب خورده است