پرش به


انجمن‌های گفتگوی بورسینس - اطلاعیه؛

پیامی برای نمایش نیست

موضوع های جدید


تصویر

مجمع عمومی شرکت چیست؟


  • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
بدون پاسخ

#1 kaivanadib

kaivanadib
    آفلاین

    عضو انجمن بورسینس

  • عضو ارزشمند انجمن
  • ستارهستاره
  • 17 ارسال
  • عضویت: ۰۴-مهر ۹۷
  • 1 موضوع ایجاد شده

ارسالی ۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۰۵:۳۱ بعد از ظهر

مقدمه:

شرکت های تجاری از اجزا و ارکانی تشکیل شده اند که هر کدام از این اجزا، وظایف و کارکرد خاص خود را دارند. یکی از این ارکان، مجامع عمومی شرکت است. منظور از مجمع عمومی شرکت، جلسه ای است که با حضور تمام یا اکثر سهامداران شرکت تشکیل می شود.

 

مجامع عمومی به موجب قانون به سه دسته­ اصلی مجمع عمومی موسس، مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق­ العاده تقسیم می­ شود.

  مجمع عمومی عادی

بیشترین اختیارات در شرکت­ ها را مجمع عمومی عادی دارد. این مجمع متشکل از همه سهام­ داران می­ باشد. اصلی ترین وظیفه آن­ها در جلسات سالیانه، تصویب صورت­ های مالی و حساب عملکرد سود و زیان و انتخاب مجدد مدیران و بازرسان می­باشد. به طور کلی این مجمع صاحب همه اختیارات در شرکت می­ باشد مگر مواردی که به موجب قانون از ذیل اختیارات آن خارج شده باشد.

به موجب ماده ۷۲ لایحه اصلاحی قانون تجارت: مجمع عمومی شرکت سهامی از اجتماع صاحبان سهام تشکیل می­ شود. مقررات مربوط به حضور عده لازم برای تشکیل مجمع عمومی و آراء لازم جهت اتخاذ تصمیمات در اساسنامه معین خواهدشد، مگر در مواردی که به موجب قانون تکلیف خاص برای آن مقرر شده باشد.

مجمع عمومی فوق العاده:

مجمع بعدی، مجمع عمومی فوق­العاده است که در اغلب مواردی که نیاز به هرگونه تغییر در اساسنامه شرکت باشد، تشکیل جلسه داده و اتخاذ تصمیم می ­نماید. هرگونه تغییر در مواد اساسنامه یا در سرمایه شرکت یا انحلال شرکت قبل ازموعد، منحصراً درصلاحیت مجمع عمومی فوق العاده می باشد. در مجمع عمومی فوق­العاده دارندگان بیش ازنصف سهامی که حق رای دارند باید حاضر باشند. اگر در اولین دعوت حد نصاب مذکور حاصل نشد، مجمع برای بار دوم دعوت و با حضور دارندگان بیش از یک سوم سهامی که حق رای دارند، رسمیت یافته و اتخاذ تصمیم خواهد نمود. به شرط آنکه در دعوت دوم نتیجه دعوت اول قید شده باشد.

بدین ترتیب اغلب تصمیمات خارج از برنامه و علی حده شرکت، باید در مجمع عمومی فوق­ العاده اتخاذ شود.

از سوی دیگر شرکت های استارت آپی کوچک باید توجه داشته باشند که برای تشکیل هر یک از مجامع فوق، حضور حداقل ۳ نفر از سهام داران الزامی است. بنا بر این اگر شرکت شما در مجموع فقط ۳ سهام دار دارد، در صورتی که یکی از سهام داران به هر دلیلی نخواهد یا نتواند در جلسه مجمع حضور پیدا کند، شما نمی توانید جلسه مجمع را تشکیل دهید و امور حقوقی و قانونی استارت آپ شما با وقفه رو برو می شود.

 

منبع: 

برای مشاهده این بخش لطفا وارد حساب کاربری خود شوید یا اگر عضو نیستید از این قسمت عضو سایت شوید