پرش به


انجمن‌های گفتگوی بورسینس - اطلاعیه؛

پیامی برای نمایش نیست

موضوع های جدید


تصویر

در ثبت شرکت سهام بانام بهتر است یا بی نام ؟

ثبت نام شرکت

  • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
بدون پاسخ

#1 kare

kare
    آفلاین

    عضو تازه‌کار

  • عضو ارزشمند انجمن
  • ستاره
  • 8 ارسال
  • عضویت: ۱۱-دی ۹۶
  • 7 موضوع ایجاد شده

ارسالی ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۱ بعد از ظهر

سهام جمع تکسیر سهم است. سهم به موجب بند 2 ماده یک قانون تشکیل شرکت های تعاونی مصوب 16/ 3/ 1350 چنین تعریف شده است : " سهم واحدی از سرمایه یک شرکت یا اتحادیه تعاونی است که میزان آن، در اساسنامه ذکر می شود " و به موجب ماده 24 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب 1347 : " سهم قسمتی از سرمایه شرکت سهامی که مشخص میزان مشارکت و تعهدات و منافع صاحب آن در شرکت سهامی می باشد. ورقه سهم ، سند قابل معامله ای است که نماینده تعداد سهامی است که صاحب آن در شرکت سهامی دارد.
 
 
سهم ممکن است بانام و یا بی نام باشد. با توجه به مقررات قانونی، سهام به : بانام، بی نام ، انتفاعی ، موسس ، ممتاز و جایزه قابل تقسیم اند.
 
منظور از سهام بانام چیست ؟
سهام بانام " سهمی است که در ورقه راجع به آن، نام صاحب سهم قید شده و یا در دفتر سهام شرکت ثبت شده است " . لذا در سهم بانام ، اسم و مشخصات صاحب سهم روی ورقه سهم قید می گردد. مضاف بر این مورد ، نام و مشخصات صاحب سهم در دفتری که به نام دفتر ثبت سهام نزد شرکت موجود است ، به همراه شماره سهم نوشته می شود. 
قانون گذار در مواردی، صدور سهام بانام را الزامی کرده است، مانند ؛ صدور گواهینامه موقت بانام سهام ، سهام وثیقه مدیران شرکت ، سهام شرکت های سهامی خاص ، سهام شرکت های دولتی. 
وفق ماده 40 قانون تجارت انتقال سهام بانام باید در دفتر ثبت شرکت به ثبت برسد و انتقال دهنده یا وکیل یا نماینده قانونی او باید انتقال را در دفتر مزبور امضاء کند. در مواردی که تمامی مبلغ اسمی سهم پرداخت نشده است نشانی کامل انتقال گیرنده نیز در دفتر ثبت سهام شرکت قید و به امضای انتقال گیرنده یا وکیل یا نماینده قانونی او رسیده و از نظر اجرای تعهدات ناشی از نقل و انتقال سهم معتبر خواهد بود . هر گونه تغییر اقامتگاه نیز باید به همان ترتیب به ثبت رسیده و امضا شود.هر انتقالی که بدون رعایت شرایط فوق به عمل آید از نظر شرکت و اشخاص ثالث فاقد اعتبار است .
 
سهام بی نام چیست ؟
سهمی است که ورقه راجع به آن متضمن نام صاحب سهم نیست، بلکه به صورت سند در وجه حامل تنظیم می شود. سهم بی نام به صورت سند در وجه حامل تنظیم و ملک دارنده آن شناخته می شود، مگر این که خلاف آن ثابت شود. نقل و انتقال این گونه سهام به قبض و اقباض به عمل می آید. بنابراین ، نقل و انتقال آن منوط به تحویل و دریافت است و مستلزم هیچگونه تشریفات ثبت نیست . لازم به ذکر است گواهی نامه موقت سهام بی نام در حکم سهام بانام است و از لحاظ مالیات بر درآمد مشمول مقررات سهام بی نام می باشد . 
سهام بانام یا بی نام در تمام مراحل دارای یک ارزش می باشند و دارندگان آن ها در نفع و ضرر و استفاده از شرکت یکسان اند.
 
سهام بانام بهتر است یا بی نام ؟
 حال این سوال مطرح می شود که در ثبت شرکت سهام بانام بهتر است یا بی نام ؟ 
مزیت سهام با نام در این است که در هنگام سرقت یا مفقود شدن و یا جعل، امکان اثبات ادعا آسان تر است ، همچنین امکان کنترل سهامداران این نوع سهام ، راحت می باشد. یعنی ؛ شرکت می داند که سهامش در دست چه کسانی است. در واقع، در این گونه سهام ، دارنده سهم معلوم و مشخص است و در محل شرکت دفتری وجود دارد که شماره ردیف سهام و نام دارنده در آن ذکر شده است. بنابراین هر سهم از روی شماره ردیف آن معلوم است که متعلق به چه شخصی می باشد. انتخاب سهام بانام به خاطر آن است که شرکت مایل است شرکای خود را بشناسد. 
مزیت سهام بی نام نیز در سرعت نقل و انتقال و وجود راه گریز از هزینه های قانونی نقل و انتقال قراردادی یا قهری ( ارث ) و امکان وثیقه گذاری آسان ( با قبض عین ) است. 
با توجه به آنچه آمد ، سهام با نام مناسب تر به نظر می رسد. چرا که سهام بانام ، ضمن اینکه از نظر امنیتی بهتر است، باعث می شود تا هویت کلیه ی صاحبان سهام را بشناسید. 
 
kararegister.com
 
logo.png


همچنین به ثبت نام شرکت نیز برچسب خورده است