پرش به


انجمن‌های گفتگوی بورسینس - اطلاعیه؛

پیامی برای نمایش نیست

موضوع های جدید


محبوب ترین مطالب پسندیده شده


#2147 تاپیک معرفی اعضای انجمن

ارسال شده توسط armin123 در ۰۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۲:۰۳ بعد از ظهر

سلام . آرمین هستم 25 ساله از مشهد . خیلی وقته دنبال پول در آوردن از راه صحیح و بدون کار فیزیکی هستم . من سرمایه شقالات زیادی خوندم و میخوام با کمتریروع کنم و افزایش پلکانی منطقی داشته باشم. از همه کمک میخوام . راهنمایی میخوام چون تازه کارم .


 • nima-s2, mobtadi و Atefe86 این پست را پسندیده است


#1928 کارشناسان بازار خودرو: خودرو بیش از این ارزان نمی شود!

ارسال شده توسط eskandar94 در ۲۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۰ بعد از ظهر

در حالی که بسیاری از متقاضیان برای خرید خودرو به انتظار کاهش قیمت ها نشسته اند، برخی کارشناسان معتقدند که قیمت خودروهای ساخت داخل به کف خود رسیده و بیش از این ظرفیت کاهش قیمت را ندارد. درصورتیکه وجود خودرو برقی وخورشیدی و....... خودروهای معمولی متقاضی ندارند

 • مدیر انجمن, nima-s2 و eskandar94 این پست را پسندیده است


#1535 تاپیک معرفی اعضای انجمن

ارسال شده توسط nima-s2 در ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۲:۱۲ بعد از ظهر

سلام به دوستای خوبم

اعضای گرامی انجمن ، لطفا خودتون رو در ادامه معرفی کنید. از تحصیلات و کار خودتون بگید ، چطور با بورسینس آشنا شدید و به چه مطالبی بیشتر علاقه دارید؟

 

فراموش نکنید که اینجا دنیای مجازیه و همه میتونن اطلاعاتی که می نویسین رو بخونن

ممنون از همگی

 

درباره خودم:

نیما هستم ساکن یکی از شهرهای استان فارس

دیپلم گرافیک دارم و به وبگردی و گرافیک علاقه مندم

خیلی وقته اتفاقی با بورسینس آشنا شدم، خوشحالم که همیار انجمن بورسینس هستم 


 • saeedizadi, amir2040 و eskandar94 این پست را پسندیده است


#809 حق تقدم سهام چیست ؟ مفهوم گواهی حق تقدم خرید سهام

ارسال شده توسط nima-s2 در ۱۷ مهر ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۴ قبل از ظهر

گواهي حق تقدم خريد سهام چيست؟

حتما به خاطر داريد که در تشريح مزاياي سهام، گفتيم که يکي از مزاياي سهام در مقايسه با ساير انواع اوراق بهادار اين است که چون سهامداران يک شرکت، در واقع به نسبت سهم خود، مالک آن شرکت محسوب مي‌شوند، در خريد سهام جديد شرکت نيز اولويت قرار دارند. به اين اولويت، حق تقدم خريد سهام مي‌گوينـد.

 

به عنوان مثال، فرض کنيد شرکت الف قصد دارد با انتشار سهام جديد در بورس، سرمايـه خود را 20 درصـد افزايش داده و از 10 ميليارد تومان، به 12 ميليارد تومان برساند. باتوجه به اينکه قيمت اسمي هريک از سهام شرکت‌هاي پذيرفته شده در بورس، 100 تومان است، بنابراين شرکت مذکور براي آنکه سرمايه خود را 2 ميليارد تومـان افزايش دهد، بايد 20 ميليون سهم 100 تومانـي منتشر کند:

2000000000=100×20000000

 

طبيعتا در اين حالت، سهامداران فعلي شرکت الف براي خريد سهام جديد شرکت حق تقدم دارند و مي‌توانند به ميزان 20 درصد تعداد سهام موجود خود (يعني متناسب با درصد افزايش سرمايه شرکت) سهام جديد با قيمت 100 تومان بخرند، بنابراين، اگر فردي مالک 1000 سهم شرکت الف باشد، مي‌تواند يعني 200 سهم جديد با قيمت اسمي 100 تومان خريـداري کند.

200=20%×1000

 

اما اين حق تقـدم، چه جذابيتي براي سهامداران فعلي شرکت دارد؟

حتما به خاطر داريد که گفتيم قيمت سهام اغلب شرکت‌ها در بورس، بيشتر از قيمت اسمي آنهاست، به عنوان مثـال، اگرچـه قيمت اسمي سهام شرکت الف 100 تومان است، اما ممکن است قيمت اين سهم در بورس، 150 تومان باشد. در اين صورت، قيمت بازار سهام شرکت الف، 50 تومان بيشتر از قيمت اسمي آن خواهد بود، بنابراين، سهامداران فعلي اين شرکت با خريد سهام جديد، در واقع 50 تومان به ازاي هر سهم سود بدست مي‌آورند، سودي که تنهـا به سهامداران فعلي شرکت تعلق دارد.

50 =100 – 150

 

گواهي حق تقدم خريد سهام چيست؟

تاکنون با مزاياي حق تقـدم خريد سهام براي سهامداران فعلي شرکت آشنا شده‌ايد. اما شايد اين دو سوال درباره حق تقدم، ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد:

 

- سهامداران فعلي چگونـه از تصميم شرکت براي افزايش سرمايه مطلع مي‌شوند؟

 

– آيا سهامداران فعلي، ملزم به استفاده از حق تقدم خود هستند و درصورت استفاده نکردن از حق تقـدم، از کسب سود ناشي از مابه‌التفاوت قيمت اسمي و قيمت بازار سهم محروم خواهند شد؟

پس از آنکه موضوع افزايش سرمايه شرکت به تصويب رسيد، موضوع در روزنامه کثيرالانتشاري که به عنوان روزنامه رسمي شرکت انتخاب شده، منتشر مي‌شود تا همه سهامداران از اين تصيم مطلع شوند. همچنين فرمي براي سهامداران آن شرکت ارسال شده و از آنها درخواست مي‌شود تا درصورت تمايل به استفاده از حق تقدم خود براي خريد سهام جديد، فرم مذکور را تکميل و براي شرکت ارسال نمايند. به اين فرم، اصطلاحا گواهي حق تقدم خريد سهام گفته مي‌شود. سهامداران شرکت پس از دريافت گواهي حق تقدم خريد سهام، ممکن است به يکي از سـه روش زير اقدام کنند:

 

1- فـرم مذکور را در مهلت تعيين شده (که معمولا 60 روز است) تکميل و براي شرکت ارسال کنند. اين اقدام به منزله تمايل سهامدار به مشارکت در افزايش سرمايه شرکت است. بنابراين وي بايد علاوه‌بر تکميل فـرم، مبلغ اسمي سهام را به حساب شرکت واريز نمايند تا سهام جديد، به نام آنها صادر شـود.

 

2- برخي‌از سهامداران ممکن است به علت عدم اطلاع از افزايش سرمايه شرکت و يا هر دليل ديگر، در مهلت تعيين شده هيچ اقدامي نکنند. در اين حالت، شرکت پس از پايان مهلت مقرر، سهام باقيمانده را با قيمت روز بازار، در بورس فروخته و مابه التفاوت قيمت اسمي و قيمت بازار را به حساب سهامداراني که از حق تقدم خود استفاده نکرده‌‌اند، واريـز مي‌کند.

 

3- دسته سوم از سرمايه‌گذاران، افرادي هستند که گواهي حق تقدم خريد سهام خود را در بورس مي‌فروشند. اين گروه از سهامداران مي‌توانند براي فروش گواهي حق تقدم سهام خود، به يکي از شرکت‌هاي کارگزاري بورس مراجعه و اين گواهي را به قيمت روز بازار، به فروش برسانند. قيمت گواهي حق تقدم در بورس، معمولا معادل تفاوت قيمت اسمي (100 تومان) و قيمت بازار سهم است. بنابراين، اگر مثلا قيمت سهام شرکت الف در بورس، 150 تومان باشد، قيمت گواهي حق تقدم خريد سهام شرکت الف در بورس، حدودا 50 تومان خواهد بود:

50 =100 – 150

 

طبيعتا گواهي حق تقـدم خريد سهام، براي آندسته از سرمايه‌گذاراني که انتظار دارند قيمت سهم مذکور در آينده با افزايش مواجه شـود، جذابيت دارد، زيرا با خريد اين گواهي، مي‌توانند سهامدار شرکت مذکور شوند.

 

از آنجا که گواهي حق تقدم خريد سهام نيز همانند سهام، در بورس داد و ستد مي‌شود، بنابراين يک ورقه بهادار به شمار مي‌رود.

 

نکته‌ قابل توجه اينکه در هر صورت، مزاياي ناشي از حق تقدم، به سهامداران شرکت تعلق دارند و حتي درصورت عدم استفاده آنها از حق تقدم، آنها از کسب اين مزايـا محروم نخواهنـد شد، اگرچه برخي سهامداران ترجيح مي‌دهند با دريافت سهام جديد، از اين مزايا استفاده کنند و برخي ديگر، با فروش گواهي حق تقدم خود در بورس.

 

 


 • karani و zahra1M این پست را پسندیده است


#41 تشخیص تقریبی افت یا رشد شاخص بورس در روز بعد

ارسال شده توسط nima-s2 در ۰۷ شهریور ۱۳۹۳ - ۰۶:۳۸ بعد از ظهر

خیلی از بازنده‌های بازار بورس با خود فکر می‌کنند که اگر سرمایه بیشتری داشتند که وارد بازار بورس کنند حتما در معاملات‌شان موفق‌تر بودند. همه بازنده‌ها یا با زنجیره‌ای از ضررهای پشت سرهم سرمایه خود را نابود می‌کنند و یا با یک معامله خیلی بد و غیراصولی، به یکباره باعث نابودی سرمایه خود می‌شوند.
 
اغلب پس از اینکه معامله‌گران آماتور سهام خود را با ضرر می‌فروشند، بازار برمی‌گردد و در همان روندی که آنها انتظارش را داشتند قرار می‌گیرد.
بازنده به سرزنش خود و بازار می‌پردازد و با خود می‌گوید : اگر سرمایه‌ بیشتری داشتم، بیشتر دوام می‌آوردم و الان کلی در سود بودم.
بازنده‌ها این برگشت‌های قیمت را مهر تاییدی بر روش معاملات خود قلمداد می‌کنند. آنها از حقوق خود، پس‌اندازشان و قرض گرفتن پول از این و آن مجددا وارد بازار می‌شوند و داستان بازهم تکرار می‌شود: بازنده به معامله خود اصرار می‌ورزد و به ضرر بیشتری فرو می‌رود تا اینکه درصد زیادی از سرمایه را بر باد می‌دهد.
پس از آنکه معامله‌گر آماتور سهام خود را فروخت، بازار مجددا برمی‌گردد و پیش‌بینی بازنده را تایید می‌کند؛ آنهم زمانی که دیگر کار از کار گذشته و او پیش از این، ضرر بزرگی را متحمل شده است.
دقیقا در همین زمان است که خیال‌پردازی و توهم بازهم در ذهن این معامله‌گر شکل می‌گیرد: "اگر یک سرمایه خیلی زیاد داشتم و مجبور نبودم سهامم را بفروشم، الان با برگشت قیمت به یک سود کلان رسیده بودم."
 
برخی از معامله‌گران بازنده، با نشان دادن سابقه معاملات موفق‌شان به دوستان و اقوام به جمع‌اوری پول از آنها می‌پردازند. تصور می‌کنند حالا که سرمایه‌ بیشتری برای کار دارند به سودهای بالا و خوبی دست پیدا خواهند کرد. اما انگار بازار آنها را دست انداخته است، زیرا با آن سرمایه سنگین هم سودی نصیب‌شان نمی‌شود و ضررهایشان بیشتر است.
دلیل ضررکردن در بازار بورس، کمبود سرمایه نیست بلکه ذهن معامله‌گر است که هنوز به تکامل و آمادگی لازم نرسیده است.
یک بازنده به همان سرعتی که سرمایه کم را نابود می‌کند، می‌تواند یک سرمایه خیلی بزرگ را هم نابود کند. او روش صحیح معامله را نمی‌داند، به احتمال قوی بیش از حد معامله می‌کند و مدیریت سرمایه و ریسک را رعایت نمی‌کند.
 
ریسک‌هایی که می‌کند خیلی بیشتر از ظرفیت سرمایه‌اش است. فارغ از اینکه سیستم معاملاتی‌اش  تا چه حد کارآمد است، یک سلسله از معاملات بد و احساسی، بیشتر سرمایه‌اش را به نابودی می‌کشاند.
 
معامله‌گران تازه‌کار و کسانی که قصد دارند به تازگی وارد بازار بورس شوند، معمولا یکی از اولین سوالات‌شان این است: چه مقدار پول برای شروع معامله در بورس لازم است؟ آنها می‌خواهند موجودی حساب‌شان تحمل ضررها و اشتباهاتی که در اوایل کارشان مرتکب می‌شوند را داشته باشد، در واقع بیشتر افراد انتظار دارند قبل از اینکه به سوددهی برسند، مبالغ هنگفتی ضرر را متحمل شوند.
شاید این طرز فکر نتیجه توصیه اشتباه برخی از افراد است که فکر می‌کنند افراد برای سود کردن در بازار، باید ابتدا کلی ضرر را متحمل شوند.
رفتار آنها مانند مهندسی است که می‌خواهد با ساخت چندین پل که هریک به دلیلی به خاطر یکی از اشتباهاتش فرو می‌ریزد، سرانجام به دانش ساخت یک پل شاهکار دست یابد.
یا مانند جراحی است که بخواهد با تمرین روی افراد در اتاق عمل و کشتن آنها، به دانش و تجربه صحیح جراحی دست یابد.
 
معامله‌گری که بخواهد در بازار سهام دوام بیاورد و موفق شود، باید باخت‌های خود را کنترل کند. همواره بخش کوچکی از حساب خود را در هر معامله ریسک کنید.
به نظر من بهتر است چندین سال به یادگیری شیوه صحیح معامله‌گری بپردازید و هیچ‌وقت در ابتدای کار معاملات بزرگی انجام ندهید.
از اشتباهات بزرگ و کوچک خود درس بگیرید و هرگز آنرا تکرار نکنید. آماتورها انتظار ضرر را در یک معامله ندارند و نمی‌خواهند بپذیرند که ضرر هم جزیی از این کار است.
این اعتقاد که مشکل من فقط کمبود سرمایه است باعث می‌شود که اینگونه معامله‌گران همواره از پذیرفتن دو حقیقت تلخ شانه خالی کنند:
فقدان انضباط در معامله‌گری و فقدان یک مدیریت صحیح در معاملات
 
تنها مزیت یک سرمایه بزرگ این است که هزینه خدمات و امکانات نسبت به اصل سرمایه، مبلغ ناچیزی خواهد بود. کسی که یک سرمایه 100 میلیون تومانی را وارد بورس کرده، اگر 1 میلیون تومان بابت همایش‌ها، دوره‌ها و محصولات آموزشی هزینه کند، تنها 1 درصد از اصل سرمایه خود را هزینه کرده است
 اما اگر کسی 10 میلیون تومان سرمایه داشته باشد، اگر دقیقا همان مقدار (1 میلیون تومان) برای یادگیری و محصولات آموزشی هزینه کند، در واقع 10 درصد از سرمایه خود را خرج کرده است.
 
 
سرمایه شما در بورس چقدر است؟ به نظر شما میزان سرمایه، برای موفقیت در بازار بورس تاثیر دارد؟
 
در ادامه تاپیک، نظرات و پاسخ‌های خود را ارسال کنید.
 

 • مدیر انجمن و karani این پست را پسندیده است


#1995 خرید سهام با کمترین قیمت

ارسال شده توسط مهمان در ۲۵ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۸ قبل از ظهر

سلام،لطفا راهنمایی کنید با یک مبلغ خیلی کم خرید چه سهامی رو پیشنهاد میدید؟ممنون
 • amirgaroosi و abolaboli این پست را پسندیده است


#19 مثبت اندیشی چیست و چرا داشتن نگرش مثبت یا منفی مهم است؟

ارسال شده توسط مهران حصاری در ۰۳ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۹ بعد از ظهر

خیلی از کتاب‌ها و مقالاتی که درباره موفقیت در زندگی و موفقیت در کسب و کار نوشته شده، تاکید کرده‌اند که یکی از موارد مهم برای موفق بوده، نگرش مثبت و مثبت اندیشی است.
 
قطعا نگرش مهم است، ولی آیا به راستی همه‌چیز است؟
 
جف کلر در کتاب «موفقیت شما اینجاست» نوشته است : «باید بگویم که به راستی باور دارم نگرش همه‌چیز است.»
 
به منظور تحقق اهدافمان ابتدا بیایید تعریفی ساده از نگرش مثبت داشته باشیم. اول این‌که کسانی که نگرشی مثبت دارند انسان‌های خوش‌بین هستند. آن‌ها به جای واژه‌ی “نتوانستن” بر واژه‌ی “توانستن” تمرکز می‌کنند. آن‌ها به جای دیدن ضعف‌ها، احتمال‌ها و فرصت‌ها را در نظر می‌گیرند.
افرادی که نگرش مثبت دارند، نمی‌گویند چرا زندگی من فلاکت‌بار است و چرا این اتفاق ناگوار برای من می‌افتد. به جای این، به راه‌حل فکر می‌کنند و به این می‌اندیشند که چطور می‌توانند از تنگناها خود را رها کنند و زندگی شادتر و موفق‌تری داشته باشند.
 
همه افراد و از جمله خود شما می‌دانید که موفقیت به چیزی بیش از فقط داشتن نگرش مثبت نیاز دارد. برای موفق شدن، اصول دیگری نیز باید به کار ببندید. اما نکته اینجاست که تمامی این اصول، با نگرش شروع می‌شود! بدون نگرش مثبت، نمی‌توانید از دیگر اصول موفقیت استفاده کنید. نگرش شما اساس و نقطه‌ی شروع رضایت و موفقیت شماست.
 
مثبت اندیشی و نگرش مثبت
 
بیایید بررسی کنیم که نگرش شما چگونه دیگر اصول و کلیدهای موفقیت را به جریان می‌اندازند:
 
اعتماد به نفس : اگر شما خوش‌بین نباشید آیا می‌توانید متقاعدکننده و دارای اعتمادبه‌نفس باشید؟ بعید می‌دانم.
کسی که اعتماد به نفس دارد، توانایی‌های خود را باور دارد و با توقع موفق شدن و با قدم‌های بلند به جلو حرکت می‌کند؛ بطوری که دیگران می‌توانند اعتماد به نفس او را ببینند و احساس کنند. این در حالی است که نگرش منفی، شک و تردید به همراه دارد.
 
استقامت : همگی می‌دانیم که چه ارزشمند است برای رسیدن به هدفمان، تلاش‌های مکرر و پی‌درپی به خرج دهیم. اگر شما باور نداشته باشید که در بلندمدت موفق خواهید شد، دیگر چه دلیلی وجود دارد استقامت نشان دهید؟ خوش‌بینی باعث ایجاد استقامت در فرد می‌شود. افراد منفی‌نگر، به محض مشاهده اولین نشانه‌ی گرفتاری، دست از کار می‌کشند چرا که احساس می‌کنند هیچ فایده‌ای ندارد تلاش بیشتری به خرج دهند.
 
انعطاف پذیری : بدون شک یکی از مهم‌ترین اصول موفقیت، زمین خوردن و دوباره روی پای خود ایستادن است. کسانی که نگرش منفی دارند، زمانی که کارها بر طبق نقشه‌ پیش نرود بدبین‌تر و منفی‌نگرتر می‌شوند. این در حالی است که افراد مثبت‌نگر، به طور موقت دلسرد می‌شوند و سپس از ناکامی خود درس می‌گیرند و از این درس‌ها برای رسیدن به موفقیت استفاده می‌کنند. من دریافته‌ام کسانی که به شدت مثبت‌اندیش هستند، در برابر آنچه رخ داده است، مقاومت نمی‌کنند یا بر سرنوشت خود لعنت نمی‌فرستند یا ماتم نمی‌گیرند. افراد مثبت‌اندیش هیچوقت به خودشان نمی‌گویند چرا باید همیشه اتفاقات ناخوشایند برای‌شان رخ دهد.
در عوض، باور دارند که هر حادثه‌ای حکمتی دارد و هرچیزی که اتفاق بیفتد به نفع‌شان است. این طرز فکر به افراد مثبت کمک می‌کند تا بتوانند بر سختی‌ها چیره شوند و “با جریان پیش بروند”.
 
شجاعت : هیچ موفقیت پایداری بدون شجاعت به وجود نمی‌آید. زمانی که شما باور داشته باشید که می‌توانید کاری را انجام دهید، در واقع شجاعت این را خواهید داشت که با وجود ترس، به جلو حرکت کنید. ولی افرادی که طرز فکر منفی دارند، تمایل دارند از ترس‌هایشان بگریزند و به همین دلیل است که باعث می‌شوند استعدادهایشان شکوفا نشود.
 
اشتیاق و انرژی: شخصی را با یک نگرش مثبت و پویا به من نشان دهید تا من به شما شخصی را نشان دهم که پرانرژی است و به احتمال زیاد برای کاری که انجام می‌دهد سر و دست می‌شکند. این‌گونه افراد کسانی هستند که در قدم‌هایشان نشاط دارند و از بودن در کنار آنان احساس خوشایندی به شما دست می‌دهد. چند نفر می‌شناسید که با وجود منفی بودن، بشود از آن‌ها به عنوان شخص پرانرژی و مشتاق یاد کرد ؟ چند نفر آدم منفی‌نگر می‌شناسید که مشتاقانه انتظار می‌کشید در کنارشان باشید، چرا که وقتی با آن‌ها هستید احساس خوبی به شما منتقل می‌کنند؟ شرط می‌بندم هیچ آدمی را با این مشخصات نخواهید یافت. نگرش منفی تخلیه‌کننده‌ی انرژی است. در نقطه‌ی مقابل، خوش‌بینی افزاینده‌ی انرژی است.
 
تندرستی و سلامت : این یکی از آن موضوعاتی است که شما باید شخصا تجربه کنید تا توانید آنرا درک کنید. همگی زمان‌هایی را در زندگی‌مان سپری کرده‌ایم که به دلیل زیرفشار شدید بودن و داشتن افکار منفی، بیمار شده‌ایم. شاید شنیده‌اید هنگامی که شخصی بیمار است سعی می‌کنند به او افکار مثبت و انرژی بخش تلقین کنند و فکر او را از بیماری منحرف سازند. در واقع سلول‌های بدن‌ هر شخصی، چه بیمار باشد و چه سالم، زمانی که مثبت‌اندیش است به معنای واقعی کلمه زنده می‌شوند.مثبت اندیشی و موفقیت در زندگی
 
ترغیب و تشویق دیگران : زمانی که شما شروع به دیدن و استفاده‌ی بیشتر از توانایی خود کنید، قادر خواهید بود عظمتی را که در درون هر شخص وجود دارد ببینید. شما به توانایی دیگران ایمان پیدا می‌کنید و آنها هم با مشاهده ایمان شما، دل و جرات بدست می‌آورند. به علاوه، شخص مثبت تا حد زیادی رهبری موثر نیز به شمار می‌آید. آیا دوست دارید دنباله‌رو کسانی باشید که به آنچه انجام می‌دهند باور دارند، یا دنباله‌رو کسانی که نتایج منفی در ذهن خود تصور می‌کنند ؟ جواب به خوبی واضح است!
 
شکرگزاری : زمانی که دیدگاه شما منفی باشد، تمایل دارید توجهتان را در زندگی به آنچه “نادرست” است جلب کنید و ارزش زیبایی‌هایی را که در اطراف‌تان هست درک نخواهید کرد. هنگامی که مثبت‌تر شوید، مات و مبهوت شکوه و زیبایی‌ها خواهید شد و با احساس شگفتی به هر سو حرکت می‌کنید. افراد مثبت هرچیزی را بیشتر ارج می‌نهند. انها همچنین می‌دانند به جای شکایت کردن و به دنبال کمبود و نقص گشتن، به نعمت‌هایی که دارند بپردازند، احساس بهتری خواهند داشت.
 
دید عمیق‌تر و ژرف‌نگری : ژرف‌نگری، جنبه‌ای از رشد منطقی است که با افزایش احساس شکرگذاری بدست خواهید آورد. اگر شکرگزار جنبه‌های مثبت زندگی‌تان باشید، متوجه خواهید شد که تعداد آن‌ها در زندگی‌تان بسیار بیشتر از مشکلات و ناراحتی‌های موقت است و دیگر بابت پنچرشدن لاستیک خودروتان غر نمی‌زنید یا به دلیل سرنگرفتن معامله‌ی فروش، ناراحت نمی‌شوید چرا که می‌دانید این‌گونه مسائل در مقایسه با سلامتی‌تان، آزادی‌تان، دوستان‌ و خانواده‌تان، اهمیت کمتری دارند.
 
صمیمیت و نزدیکی : افراد منفی‌نگری را که هر روز با آنها مواجه می‌شوید در ذهن خود مجسم کنید. این افراد اغلب اخمو هستند و شما نسبت به آن‌ها هیچ‌گونه گرمی و صمیمیتی احساس نمی‌کنید چرا که این قبیل افراد، دافعه ایجاد می‌کنند. از طرف دیگر، شخص مثبت، در اغلب اوقات لبخند به لب دارد و شما ترغیب می‌شوید او را با لبخندی پاسخ دهید! شما احساس می‌کنید با افراد مثبت ارتباط خاصی دارند و از اوقاتی که با آن‌ها صرف می‌‌کنید لذت می‌برید.
 
رشد معنوی : زمانی که شما پر از افکار  و احساسات مثبت باشید، شروع می‌کنید به ارج نهادن به خود و دیگران. این احساس در شما پا می‌گیرد که در پشت هرچیزی هدفی وجود دارد و شما قسمتی از یک نقشه‌ی بزرگ‌تر هستید. شما به حس ششمتان بیشتر اعتماد می‌کنید و متوجه خواهید شد که در مسیر زندگی‌تان، رهنمودهایی دریافت می‌کنید.
 
فکر می‌کنم حالا با آنچه به عنوان تاثیر نگرش در موفقیت شرح دادم موافق باشید.  هرگز فراموش نکنید که نگرش شما، منوط به انتخاب است، گزینه‌ای که هر روز انتخاب می‌کنید.
هم اکنون تصمیم بگیرید که نگرش و طرز فکری مثبت‌تر در خود ایجاد کنید بطوری که تزلزل‌ناپذیر و همیشگی باشد.
مطمئن هستم در نهایت شما نیز متوجه می‌شوید که نگرش همه چیز است!
 
مثبت اندیشی چیست و چرا داشتن نگرش مثبت یا منفی مهم است؟
 

 • مدیر انجمن و nima-s2 این پست را پسندیده است


#1875 حق تقدم سهام چیست ؟ مفهوم گواهی حق تقدم خرید سهام

ارسال شده توسط AshkanEtedali در ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۱ بعد از ظهر

دوست عزیز شما متوجه نشدید روال کار حق‌تقدم چطوره.

 

الان قیمت حق تقدم ثشرق (یعنی نماد ثشرقح)، حدودا 56 تومن هست و شما برای خرید یک حق‌تقدم، 56 تومن می‌پردازید نه 100 تومان!

 

اون 100 تومان که شما شنیدید، برای تبدیل حق‌تقدم به سهم هست که اگه تمایل داشتید میتونید به حساب شرکت واریز کنید تا حق‌تقدم شما تبدیل به سهم بشه.

 

قیمت ثشرق الان حدود 150 تومن هست. اگه شما حق تقدم (یعنی ثشرقح) بخرید به قصد اینکه اونو تبدیل به سهم کنید، پس جمع هزینه‌ای که در حال حاضر می‌کنید اینطوره:

حق‌تقدم 56 تومن که موقع خرید میپردازید + 100 تومن به ازای هر حق تقدم که به حساب شرکت واریز میکنید = 156 تومن

 

پس کسی اگه بخواد حق تقدم رو برای این بخره که به سهم تبدیلش کنه، داره 6 تومن هزینه بیشتر میده و از اون طرف، مدتی هم امکان معامله اون سهام رو نخواهد داشت چون حق تقدم ها چندماه طول میکشه تا از طرف شرکت تبدیل به سهم عادی بشن.

 

 استراتژی‌های متفاوتی وجود داره و نمیشه گفت که قطعا در حال حاضر ثشرقح برای خرید مناسب نیست.

 

شاید کسی که الان حق تقدم رو میخره، برای اینه که فکر میکنه قیمت سهام در ماههای آینده  رشد خیلی زیادی میکنه و میخواد حق تقدم ها رو نگه داره تا به عنوان حق تقدم های استفاده نشده توسط شرکت به فروش برسه و پول اون حق تقدم ها رو بهش پرداخت کنن.

یا شاید داره حق تقدم رو برای نوسان گیری خریداری میکنه

یا ....

 

ممنون از پاسخ کامل و جامعتون. زمانی که من با بخش سهام شرکت صحبت میکردم به من گفتن که  بابت ۵۶۰۰۰ سهمی که دارم میتونم ۲۸۰۰۰ سهم  حق تقدم خریداری کنم که باید بابتش حدود ۲۳۶۰۰۰۰ تومان پرداخت کنم و بعد از تاریخ ۱۹ شهریور این سهم ها در اختیارم قرار میگیره. من فکر میکردم این سهم ها رو به قیمت ۱۰۰ تومان (بدون اضافه شدن مبلغ دیگه ای) میتونم بخرم!


 • nima-s2 و eskandar94 این پست را پسندیده است


#1786 مشاهده آخرین ارسال‌های انجمن بورسینس 06/21/2015

ارسال شده توسط nima-s2 در ۳۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۱ بعد از ظهر


 • mfdonline300097 و hassan56 این پست را پسندیده است


#1779 سوال در مورد نرم افزار تحلیل تکنیکال

ارسال شده توسط mostafa1433738645 در ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۷ قبل از ظهر

سلام
روز خوش
همونطور که شما فرمودین با کارگزاری تماس گرفتم و راهنمایی کردن خیلی ساده بود
فقط باید تدبیر تریدر اضافه بشه
لیست شرکت های بورس ایران داخل تدبیر تریدر هست یه فایل اموزش هم داخل سایت مفید هست که من متوجه ش نشده بودم
به هر حال مشکل حل شد
امیدوارم که نیاز مرتفع بشه
ممنون از راهنمایی ها و پیگیریتون
 • مدیر انجمن و ali1433738637 این پست را پسندیده است


#16 تشخیص تقریبی افت یا رشد شاخص بورس در روز بعد

ارسال شده توسط nima-s2 در ۰۳ شهریور ۱۳۹۳ - ۰۷:۴۰ بعد از ظهر

برای اینکه بدونید شاخص کل بورس در روز بعد افت میکنه یا رشد ، یه راه خیلی ساده و تازه کارانه وجود داره

 

اگه یکی از نرم افزار های تحلیل تکنیکال رو نصب کرده باشید و اطلاعات اولیه از تحلیل تکنیکال داشته باشید حتما میدونید که نرم افزارها رو میشه در تایم فریم ماهانه، هفتگی، روزانه، 4 ساعته و حتی 30 دقیقه ای نشون داد

برای تشخیص تقریبی افت یا رشد شاخص در روز بعد، زمانی که بازار بسته شده وارد نرم افزار بشید و نمودار شاخص کل رو باز کنید

 

اول تایم فریم رو روی روزانه قرار بدید و ببینید آخرین شمعی که تشکیل شده توپر هست یا توخالی، اگه توپر هست به این معنی که در اون روز خاص، فشار فروش بیشتر از خرید بوده (رقم بسته شدن شاخص، پایین از رقم باز شدن شاخص بوده) و اگر هم شمع تو خالی هست به این معنی که فشار فروش بیشتر بوده

شمع هایی که بدنه خیلی کوچکی دارن هم نشون میدن که عرضه و تقاضا تقریبا مساوی بوده

 

بعد نمودار رو روی تایم فریم 1 ساعته و 30 دقیقه ای قرار بدید تا یتونید خیلی دقیق تر به بازار نگاه کنید و با مقایسه شمع های توپر یا توخالی تا حدودی تشخیص بدید که روز بعد شاخص منفیه یا مثبت

 

3-sh-shakhes2.gif

 

به این صورت که به آخرین شمع ها نگاه کنید و ببینید توپر هستن یا توخالی، اگه که توپر هستن یعنی اینکه نیم ساعت یا 1 ساعت آخر بازار، فشار فروش بیشتر بوده و احتمال اینکه فردا هم در بازار فشار فروش بیشتر از تقاضا باشه بیشتره

و اگر تو خالی هستن به احتمال زیاد فردا هم در بازار تقاضا بیشتر از عرضه خواهد بود

 

چندتا نکته

1 - هرچه بدنه شمع بزرگتر باشه نشون میده طرف برنده قدرت بیشتری داشته

2 - در تایم کمتر از 15 دقیقه ای معمولا نتایج درستی نشون داده نمیشه

3 - غیر از شمع ها، به RSI هم توجه کنید که داره به کدوم سمت میره

4 - شمع های که بصورت خط صاف هستن تعادل بین عرضه و تقاضا رو نشون میدن

5 - اینو در نظر داشته باشید گاهی اوقات امروز با این روش به درستی پیش بینی میکنید که شاخص فردا منفیه ولی در اواسط بازار فردا خبری به گوش میرسه یا به هردلیلی بازار شروع به مثبت شدن میکنه. منظور اینه که این روش یا هر روش دیگه ای بدون نقص نیست.

 

 

از این روش میتونید برای پیش بینی شاخص در مسابقه پلکان استفاده کنید.

 

این روش خیلی ابتدایی بود. اگه سوالی دارید یا اینکه مطلبی دارید که این آموزش رو کاملتر میکنه در ادامه تاپیک ارسال کنید

 

 

ممنون از همه

 

 


 • roghankaran و karani این پست را پسندیده است


#801 راهنمای نرم افزار مفید تریدر + پاسخگویی به سوالات شما

ارسال شده توسط nima-s2 در ۱۷ مهر ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۱ قبل از ظهر

تاپیک مخصوص نرم افزار مفید تریدر mofid trader (سوالات ، راهنمایی‌ها ، راه‌حل‌ها)

 


 • hossein514 این پست را پسندیده است


#4498 کرکره‌های اتوماتیک چه مزایایی دارند؟

ارسال شده توسط imenrahro در ۰۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۳:۴۰ بعد از ظهر

کرکره‌های اتوماتیک برای بسیاری از مردم یک انتخاب محبوب به شمار می‌روند. آنها را می‌توان در بخش خارجی پنجره یا درب نصب کرد. آنها را می‌توان بر حسب سلیقه بالا یا پایین برد. این کرکره‌ها در انواع و رنگ‌های متنوعی در بازار وجود دارند. همین امر کار بسیاری از مالکین خانه را برای دست یافتن به یک نوع نمای مشخص بسیار ساده‌تر کرده است. اگر می‌خواهید برای خانه خود کرکره بخرید، حتما مزایای نصب کرکره برقی را در نظر داشته باشید.
 
کاهش اشعه خورشید با کرکره‌های اتوماتیک
زمانی که شدت نور خورشید بسیار زیاد می‌شود، لازم نیست که دیگر پرده‌های داخل خانه را بکشید. کرکره‌های اتوماتیک به سادگی این امکان را به شما می‌دهند که میزان نور دریافتی در داخل خانه را کنترل کنید. کاهش اشعه خورشید باعث آسیب کمتری به چشم‌ها خواهد شد. این کار همچنین باعث صدمه کمتر به مبلمان و وسایل داخل خانه خواهد شد. برای مثال مبلمان، پرده و فرش‌ها در صورت دور بودن از تابش مستقیم خورشید می‌توانند برای مدت طولانی‌تری رنگ خود را حفظ کنند.
 

Benefits-of-automatic-shutters.jpg

 
آلودگی صوتی کمتر
بعضی اوقات سروصدای بیرون می‌تواند برای افراد داخل خانه مایه گرفتاری باشد. با پایین آوردن این کرکره‌های اتوماتیک می‌توانید این سر و صداهای اضافی را کمتر کنید. این کار به شما اجازه می‌دهد علی‌رغم سر و صداهای بیرون از محیط آرامش بخش داخل خانه لذت ببرید.
 
بهبود کارآیی انرژی
کرکره‌های اتوماتیک به عایق بندی خانه کمک شایانی می‌کنند. کارآیی انرژی بهتر به معنی استفاده کمتر از سوخت‌های مختلف برای گرم یا سرد کردن خانه می‌باشد. این کار می‌تواند در طولانی مدت باعث صرفه جویی‌های زیادی در مصارف مختلف برای گرم و سرد کردن خانه شود.
 
کمک به نگهداری پنجره ها
این حقیقت که شما در مواقع نیاز کرکره‌ها را پایین می‌کشید به شما کمک می‌کند از پنجره‌ها در مقابل گرد و خاک و رطوبت محافظت کنید و پنجره‌ها را برای مدتی طولانی تر تمیز نگه دارید. این امر می‌تواند کارهای مربوط به نگهداری پنجره در مقابل گرد و خاک را به حداقل برساند. این کرکره‌ها همچنین به حفاظت پنجره‌ها در مقابل ضربه کمک می‌کنند، زمانی که باد شدید بوده و ذرات معلق زیادی در آن وجود دارد.
 
چند کاره بودن کرکره‌های اتوماتیک
این کرکره‌ اتوماتیک برای بالا یا پایین آوردن در مواقع نیاز طراحی شده‌اند. مکانیزم‌های متنوعی برای دستیابی به این هدف وجود دارند. بعضی از آنها از دنده‌های دستی استفاده می‌برند در حالی که بعضی از موتورهای برقی استفاده می‌کنند که کنترل از راه دور دارند. دیگر انواع از سیستم‌های بالا کشیدن استفاده می‌کنند. بعضی از آنها سیستم تایمر دارند که به شما این امکان را می‌دهند در مواقع بخصوصی کرکره‌ها را پایین یا بالا ببرید.
 
برخی سازندگان از یک سیستم سرعت سنج باد در کرکره‌های خود استفاده می‌کنند. زمانی که سرعت باد از حد مشخصی فراتر رود، کرکره‌ها به صورت خودکار بسته می‌شوند. تمامی این جنبه‌ها به جذابیت کرکره‌های اتوماتیک اضافه می‌کنند.
 
جایگزین‌هایی به صرفه برای پرده
پرده‌ها می‌توانند بسته به پارچه و نوع آنها بسیار گران باشند. خانه‌هایی که چندین پنجره دارند به پرده‌های بیشتری نیاز دارند. در چنین مواردی پرده دار کردن پنجره‌ها می تواند بسیار گران تمام شود. کرکره‌ها می‌توانند انتخاب بسیار مناسبی برای آنهایی باشند که تصمیم گرفته‌اند از پرده استفاده نکنند. آنها همچنین جایگزینی مناسب برای برخی از تزئینات پنجره هستند که در بازار موجود می‌باشند.
 
حفاظت بیشتر از خانه
کرکره‌های اتوماتیک به امنیت خانه می‌افزایند. مخصوصا برای آنهایی که در مناطق مستعد طوفان هستند، کرکره‌ها در مقابل طوفان‌ها و بادهای بسیار شدید از خانه محافظت می‌کنند. این کار می‌تواند باعث کاهش احتمال آسیب به اعضاء خانواده و همچنین خود خانه شود. این کرکره‌ها همچنین می‌توانند دسترسی احتمالی دزدها به خانه را بسیار محدودتر کنند.

 • pgdanesh این پست را پسندیده است


#2615 تاپیک معرفی اعضای انجمن

ارسال شده توسط مدیر انجمن در ۲۲ آبان ۱۳۹۵ - ۰۳:۳۴ بعد از ظهر

nem
عضو گرانقدر انجمن بورسینس

به شما سلام و خوش آمد می‌گوییم و امیدواریم با درنظر گرفتن قوانین و مقررات انجمن اوقات خوبی در انجمن بورسینس داشته باشید

می‌توانید در این تاپیک خودتان را بیشتر معرفی کنید و از تحصیلات، تخصص و علایق تان بگویید

بخش‌‌ها و انجمن‌های مختلف را از صفحه اصلی ببینید و در موضوعات موردعلاقه تان شرکت کنید

یا اینکه تاپیک جدیدی ایجاد کنید و با اشتراک گذاری سوال یا دانسته هایتان نظر سایرین را جویا شوید


همواره از پیشنهادات و نظرات شما استقبال میکنیم


توجه داشته باشید که حضور شما در این انجمن به معنای خواندن و پذیرش قوانین انجمن میباشد

از همراهی شما متشکریم


 • nima-s2 این پست را پسندیده است


#2047 روغن جعبه دنده یا واسکازین چیست + کار روغن جعبه دنده

ارسال شده توسط nima-s2 در ۰۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۵ قبل از ظهر

روغن جعبه دنده یا واسکازین چیست؟

روغن جعبه دنده ترکیبی از روغن پایه و افزودنی هاست که دارای خاصیت ضد سایش و ضد ترک هستند و همچنین در دمای بالا پایداری قابل قبولی دارند.
 

کار روغن جعبه دنده چیست؟

وظیفه اصلی روغن جعبه دنده روانکاری چرخ دنده های جعبه دنده های دستی و اتومات است.

واسکازین یا روغن جعبه دنده
 

انواع اصلی روغن های جعبه دنده با توجه به کاربردشان چه هستند؟

دو نوع اصلی وجود دارد:

– روغن هایی که برای جعبه دنده های دستی و دیفرانسیل ها ساخته شده اند. که به آنها MTF هم می گویند که مخفف Manual Transmission Fluid است.

– و روغن هایی که برای جعبه دنده یا گیربکس اتوماتیک ساخته شده اند که به آنها ATF هم می گویند که مخفف Automatic Transmission Fluid است.
افزودنی های اصلی روغن جعبه دنده چه هستند؟

– افزودنی های ضد سایش، ضد ترک و EP (افزودنی برای فشار بسیار بالا ) . این ترکیبات علاوه بر اینکه مانع از برخورد مستقیم فلز با فلز می شوند از میزان اصطکاک هم می کاهند.

– افزودنی کاهنده نقطه سیلان این افزودنی نقطه انجماد روغن جعبه دنده را کاهش می دهد و سبب عملکرد بهتر روغن در دمای پایین تر می شود.

– افزودنی های خوردگی و اکسیداسیون: این افزودنی ها مقاومت فلزات را در برابر خوردگی شیمیایی و اکسیداسیون کاهش می دهند. همانطور که همه می دانند اکسیداسیون و واکنش های شیمیایی سبب فرسودگی و تخریب فلزات می شوند.
برای جعبه دنده اتوماتیک رنگ روغن چیست؟

همه روغن های جعبه دنده های اتومات رنگی متفاوت از روغن های مخصوص گیربکس دستی (معمولی ) دارند اما معمولاً رنگ آنها قرمز است.

 

روغن های MFT چگونه دسته بندی می شوند؟

پارامتر های تعیین کننده کارایی روغن جعبه دنده به دسته بندی API آنها اشاره دارد. و ویسکوزیته آنها با SAE J 360 مشخص می شود.

 

 

دسته بندی که بر اساس API انجام می گیرد چیست؟

این دسته بندی از درجه بندی GL یا Gear Lubricant استفاده می کند که به 6 زیر شاخه تقسیم شده اند از GL-1 تا GL-6 که فقط دو تای آنها مورد استفاده قرار می گیرند و GL-1 , GL-2, GL-3 و  GL-6 از رده خارج هستند.

– GL-4 این درجه روغنی با کارایی به این شرح است: برای جعبه دنده دستی که در سرعت های لغزش فوق العاده بالا کار می کنند، و همچنین در جعبه دنده های مارپیچی/حلزونی و گیربکس های مربوط به خودروها با شفت متنافر و دیگر تجهیزات اتوماتیک با سرعت بالا/گشتاور پایین و سرعت پایین/ گشتاور بالا مورد استفاده قرار گیرد.

– GL-5 این نوع روغن برای گیربکس های حلزونی، خودروی های سواری و خودروهای سرعت بالا / باربری مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع روغن برای کار در شرایط سخت ساخته شده اند و دارای افزودنی های ضد سایش و ضد ترک و EP هستند.

– MT -1 این نوع روغن برای گیربکس های دستی شرایط کاری سخت مورد استفاده قرار می گیرند. دارای پایداری بالا در برابر دمای بالا و تغییرات شدید دمایی هستند و سازگاری بیشتری با آلیاژهای مسی دارند. این نوع روغن معمولاً در گیربکس های دستی بدون سنکرونازیون برای وسایل نقلیه سنگین مانند اتوبوس ها و کامیون ها مورد استفاده قرار می گیرند.
ویسکوزیته SAE J 306 چه چیزی را نمایش می دهد؟

ویسکوزیته SAE J 306 روغن های گیربکس را بر اساس ویسکوزیته سینماتیک تقسیم بندی می کند. این تقسیم بندی روغن ها را بر اساس شرایط آب و هوایی، آب و هوای سرد، یا برای تمام فصول سال تقسیم بندی می کند.

 
روغن های ATF چگونه دسته بندی می شوند؟

برای روغن های ATF هیچ دسته بندی ویسکوزیته یا کاربردی وجود ندارد. و مشخصات آنها توسط کارخانه های سازنده جعبه دنده اتومات تعیین می شود.
رایج ترین استانداردهایی که توسط کارخانه های سازنده برای روغن های ATF توصیه شده اند چه هستند؟

معمول ترین استاندارد ها که به صورت گسترده ای در تمام دنیا مورد استفاده قرار می گیرند توسط جنرال موتورز (دکسرون) و کمپانی فورد (مرکون) ارائه شده اند. همچنین سازندگان جعبه دنده های اتوماتیک دیگری هم هستند که استاندارد هایی با ویژگی های منحصر به فرد خود را ارائه کرده اند.

جنرال موتورز – دکسرون

TASA – 1957                         – DEXRON II E – 1991          – DEXRON III H – 2003

DEXRON II D – 1981                        – DEXRON III G – 1997         – DEXRON VI – 2005

اگر از روغنی با استاندارد DEXRON II (انواع D,E) استفاده می کنید می توانید آنرا با کلاس بالاتر یعنی DEXRON III استفاده جایگزین نمایید، اما عکس آن صادق نیست.

کمپانی فورد موتورز – مرکون

– ESW M2C 33F/G (G Oil) – 1967

– ESP M2C 138-CJ (CJ Oil) – 1975

– ESP M2C 166 H (H Oil) – 1981

– MERCON WSP M2C 185 A – 1987

– MERCON V – 1996

– MERCON SP – 2005

– MERCON LV (Low viscosity) – 2008

 روغن مطابق با استاندارد های M2C33 -F,-G نباید با هیچ روغن دیگری که در استاندارد فورد مشخص شده است مخلوط شود.

 

دیگر استانداردها:

Allison C-4

Caterpillar TO-4

Chrysler Mopar ATF +4

MAN type 339.X

Mercedes-Benz 236.X

Voith H55.63.35.XX

Voith H55.63.36.XX

VW part No.

ZF TE-ML XXZ

ترجمه: علی یزدی مقدم

 

 

ویژگی های روغن موتو

 

شاید به دفعات شنیده و یا خوانده باشید که روغن موتور را در 5000 ، 10000 کیلومتر و یا بیشتر ، باید تعویض نمود . دلیل ذکر این اعداد برای کارکرد وغن چیست و چرا برای روغن های مختلف متفاوت است . مجموعه مطالبی که در خصوص روغن موتور ارایه خواهد شد ، اطلاعات مناسبی را در خصوص موارد تاثیر گذار در تعویض روغن در اختیار خوانندگان محترم قرار خواهد داد .
 
چرا روغن موتور باید تعویض شود ؟

 

روغن از زمان شروع بکار موتور در معرض اکسیده شدن و تجزیه حرارتی قرار گرفته و روغن پایه آن آلوده شده و از کیفیت آن کاسته می شود وهمچنین مواد افزودنی استاندارد آن نظیر مواد افزودنی پاک کننده نیز، مصرف می شوند . در این حالت خاصیت روانکاری ، پاک کننده و جذب ذرات معلق و ناخالصی ها ، کاهش می یابد .
 

آیا سیاه شدن روغن موتور نشاندهنده زمان مناسب تعویض روغن است ؟

این تصور که سیاه شدن روغن نشانه خراب شدن وعدم کیفیت آن می باشد ، صحیح نمی باشد . اگر در دستگاه یا موتور خودرو روغن پس از مدتی تغییر رنگ ندهند و اصطلاحا" سیاه نشود ، می باید در اسرع وقت آن را تعویض نمود زیرا ، سیاه شدن شدن روغن به علت خاصیت پاک کنندگی دوده ناشی از احتراق و جذب ذرات معلق و ناخالصی روغن موتور می باشد . در غیر این صورت ، ذرات ناخالصی و دوده بر روی قطعات متحرک موتور رسوب کرده و ‌باعث جلوگیری از انتقال حرارت ، ساییدگی زودرس قطعات ، روغن سوزی ، کاهش راندمان و توان موتور می شود .
 

عوامل موثر در مدت زمان کارکرد و تعویض روغن موتور :

    شرایط کاری موتور مانند : رانندگی با سرعت بالا، رانندگی با بار بیش از حد استاندارد در جاده هایی با شیب زیاد ، در جا کارکردن زیا موتور در ترافیک های سنگین ، رانندگی با سرعت بالا در هوای سرد قبل از گرم شدن روغن موتور ، خاموش روشن نمودن موتور به دفعات زیاد در هوای سرد و رانندگی در جاده های خاکی و گرد و غبار به مدت طولانی
    کیفیت احتراق موتور ( تنظیم به موقع موتور و رفع ایرادات برقی و سوخت رسانی )
    کیفیت روغن موتور و سوخت مصرفی
    کیفیت فیلتر های هوا و روغن و تعویض به موقع آنها
     

نوع و کیفیت سوخت مصرفی چه تاثیری در تعویض روغن دارد ؟

سربی که برای بهسوزی به بنزین اضافه می شد ، پس از ورود به روغن موتور باعث اکسیده شدن سریعتر روغن و افت کیفیت روغن می گردید که خوشبختانه در حال حاضر حذف شده است . بنزین با اکتان پایین به دلیل ایجاد احتراق ناقص و اضافه نمودن دوده به روغن می شود که این موضوع نیز با کاهش خاصیت روانکاری روغن می شود . استفاده از بنزین های سوپر متناسب با تکنولوژی موتور ، این مشکل را تا حدودی بر طرف می کند .


آیا نوع روغن در مدت زمان تعویض آن ، موثر می باشد؟

با پیشرفت تکنولوژی ساخت موتورها ، شرایط کارکرد موتور از لحاظ افزایش دور ، نسبت تراکم بالا ، دمای احتراق بیشتر ، فشار زیادتر به یاتاقانهای ثابت و متحرک بیشتر شده است . لذا در این راستا سازندگان روغن موتور را براین داشته است تا روغن هایی مستناسب با تکنولوژی موتور ها یا زمان تعویض بیشتر تولید نمایند . امروزه با توجه به استاندارد های زیست محیطی ، تبخیر و کاهش سطح روغن موتور محدود شده است و سرریز روغن به منظور تامین کسری روغن موتور کاهش یافته است .

از آنجا که در بازار انواع روغن ها با درجات و کیفیتهای مختلف موجود می باشد ، پیشنهاد می شود با رجوع به دستور العمل کارخانه سازنده خودرو ، نسبت به استفاده از روغن توصیه شده و تعویض به موقع آن با توجه به نکات بیان شده ، اقدام نمایید .


انتخاب روغن مناسب ، تضمین کننده عمر طولانی و راندمان بالای موتور:

 

برای انتخاب یک روغن موتور خوب ، عوامل و پارامترهای مختلفی باید مدنظر قرار گیرد. یک روغن موتور مرغوب ،‌دارای گرانروی مناسب و ضریب اصطکاک بسیار پایین بوده و توانایی روانکاری بخش های مختلف و قطعات متحرک موتور را داراست . ضمنا" روغن موتور علاوه بر سازگاری با ترکیبات پلیمری موجود ؛ باید دارای اثرات بازدارندگی خوبی در مقابل زنگ زدگی ،‌ خوردگی ،‌اکسیداسیون و سایش باشد .


وظایف روغن موتور به طور کلی شامل موارد زیر می باشد :

    کاهش اصطکاک قطعات متحرک موتور
     کاهش سایش قطعات موتور
    خنک نمودن قطعات داخلی موتور
    تمیز نگهداشتن قطعات داخل موتور از دوده و ترکیبات حاصل از تجزیه روغن و رسوبات بین قطعات
    آب بندی کامل بین سیلندر و پیستون
    محافظت قطعات موتور در مقابل خوردگی
    کارکرد بهینه قطعات متحرک موتور در دماهای مختلف


پایه گرانروی روغن :

ویسکوزیته یا گرانروی ، مقاوت سیال در مقابل جاری شدن است . از لحاظ گرانروی ، روغن به دو بخش تقسیم می شود .
 

    الف : روغن های تک درجه ای Mono Grade
    ب : روغن های چند درجه ای یا چهار فصل Multi Grade


امروزه استفاده از روغن های تک درجه ای مانند 30 یا 40 ، در موتورها توصیه نمی شود و روغن های چند درجهای (‌چهار فصل ) ،‌کاربرد بیشتری دارند . این روغن ها مطابق طبقه بندی SAE ( انجمن مهندسی خودرو ) ، به صورت زیر تعریف می شوند . 20W50 , 10 W 40 . عدد قبل از W نشاندهنده گرانروی روغن موتور در دمای پایین بوده و هرچه این عدد کمتر باشد ، قابلیت استفاده در دمای پایین تر را دارا است . عدد بعد از W ، نشاندهنده گرانروی در دمای بالا بوده و هرچه این عدد بزرگتر باشد ، روغن در دمای بالتر چسنده تر و سفت تر خواهد بود .

مهمترین و با اهمیت ترین خاصیت روغن ، حضور آن ازلحظه استارت تا خاموش شدن موتور به صورت بی وقفه است . به نحوی که با تمامی قطعات متحرک و ثابت د رتماس باشد . لذا ویسکوزیته روغن بایستی به گونه ای انتخاب شود که بهترین حالت روانکاری را در کمترین زمان ، ممکمم سازد . ضمن اینکه خودرو در حالت سرد به راحتی استارت خودروده و بدین ترتیب عمر باتری و استارت طولانی تر شود .


مشخصات روغن :

انستیتو نفتی آمریکا APIبرای طبقه بندی روغن ها بر چسب کیفیت و فناوری ساخت آنها کد بندی خاصی ابداع نموده است . حرف اول ، معرف نوع موتور محل مصرف ( حرف C برای خودروهای دیزلی و حرف S برای برای خودروهای بنزینی )‌و حرف دوم ، نشاندهنده سطح کیفیت روغن خواهد بود . به این مفهوم که حرف A پایین ترین سطح کارایی را نشان می دهد و با بالا رفتن حروف سطح کارایی نیز افزایش خواهد یافت . مانند SG , SJ , SL , SM ,… سطوح کارایی بالاتر ، نشان از میزان افزودنی های بیشتر در روغن بوده و در تست ازمایشگاهی و عملکردی ، شرایط حادتری را تحمل می کنند . افزودنی های مختلف ، مقاومت روغن را برای شرایط سخت حراری و فشار زیاد موتور بهینه می کنند .

روغن های توصیه شده توسط شرکت های سازنده خودرو دارای خواص لازم بوده و نبایستی افزودنی های متفرقه موجود در بازار را به آن اضافه نمود . زیرا موجب اختلال در عملکرد و خواصی که از باتدا در روغن وجود دارد می شوند .


نکات مهم :

    سیاه نشده روغن در حین کارکرد ، نشانه مرغوبیت آن نیست بلکه به این معناست که روغن قابیت جذب ذرات اسیدی و ناخالصی را نداشته است .
    از ترکیب چند روغن با یکدیگر و مصرف همزمان آنهادرموتور خودداری نمایید .


معرفی و علائم شناسایی روغن های ایساکو :

    معرفی روغن موتور SG 20 W 50
    این روغن موتور ویژه مصرف در خودروهای پژوآردی ، روآ ، پیکان و کلیه خودروهای توصیه شده با این سطح کیفی میباشد .
 

    علائم شناسایی :

    دارای عبارات API SG/CD , SAE 20W50 , SG 015 بر روی برچسب ظرف 2- درج لوگوی فارسی ایساکو بر روی برچسب ظرف
    حک لوگوی فارسی ایساکو بر روی ظرف 4 لیتری و لوگوی لاتین ایساکو بر روی در ظرف
    بر چسب با رنگ پس زمینه آبی روشن به همراه در آبی
    دارای سریال ردیابی محصول
     دارای ظرف و در پلمپ شده
    بسته بندی شده در ظرف های 1 و 4 لیتری


    معرفی روغن موتور SJ 20 W 50
    این روغن موتور ویژه مصرف در خودروهای پژو 405 ، پارس و سمند و کلیه خودروهای توصیه شده با این سطح کیفی میباشد .

 

    علائم شناسایی :

    دارای عبارات API SJ/CF-4 , SAE 20 W 50 , SJ020 بر روی برچسب ظرف
    درج لوگوی فارسی ایساکو بر روی برچسب ظرف
    حک لوگوی فارسی ایساکو بر روی ظرف 4 لیتری و لوگوی لاتین ایساکو بر روی در ظرف
    بر چسب با رنگ پس زمینه ابی روشن به همراه در خاکستری
    دارای سریال ردیابی محصول
    دارای ظرف و در پلمپ شده
    بسته بندی شده در ظرف های 1 و 4 لیتری
 


 • mahdi1117 این پست را پسندیده است


#1874 حق تقدم سهام چیست ؟ مفهوم گواهی حق تقدم خرید سهام

ارسال شده توسط nima-s2 در ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۶:۱۸ بعد از ظهر

 

 

با سپاس ولی فکر میکنم من سوالم رو خوب مطرح نکردم.

در حال حاضر قیمت ثشرقح حدود ۵۰ تومان هست و ثشرق ۱۵۰ تومان.

اگه من تقاضای مثلا ۳۰۰۰۰ سهم حق تقدم ۱۰۰ تومانی بدم و ثشرقح خریداری کنم که قطعا ضرر کردم چون قیمت روز این سهم در بازار ۵۰ تومان هست ولی اگه نماد ثشرق رو با ۱۰۰ تومان خرید کنم سود کردم چون قیمت روزش ۱۵۰ هست. کدوم یکی از این دو حالت امکانش هست؟

 

 

دوست عزیز شما متوجه نشدید روال کار حق‌تقدم چطوره.

 

الان قیمت حق تقدم ثشرق (یعنی نماد ثشرقح)، حدودا 56 تومن هست و شما برای خرید یک حق‌تقدم، 56 تومن می‌پردازید نه 100 تومان!

 

اون 100 تومان که شما شنیدید، برای تبدیل حق‌تقدم به سهم هست که اگه تمایل داشتید میتونید به حساب شرکت واریز کنید تا حق‌تقدم شما تبدیل به سهم بشه.

 

قیمت ثشرق الان حدود 150 تومن هست. اگه شما حق تقدم (یعنی ثشرقح) بخرید به قصد اینکه اونو تبدیل به سهم کنید، پس جمع هزینه‌ای که در حال حاضر می‌کنید اینطوره:

حق‌تقدم 56 تومن که موقع خرید میپردازید + 100 تومن به ازای هر حق تقدم که به حساب شرکت واریز میکنید = 156 تومن

 

پس کسی اگه بخواد حق تقدم رو برای این بخره که به سهم تبدیلش کنه، داره 6 تومن هزینه بیشتر میده و از اون طرف، مدتی هم امکان معامله اون سهام رو نخواهد داشت چون حق تقدم ها چندماه طول میکشه تا از طرف شرکت تبدیل به سهم عادی بشن.

 

 استراتژی‌های متفاوتی وجود داره و نمیشه گفت که قطعا در حال حاضر ثشرقح برای خرید مناسب نیست.

 

شاید کسی که الان حق تقدم رو میخره، برای اینه که فکر میکنه قیمت سهام در ماههای آینده  رشد خیلی زیادی میکنه و میخواد حق تقدم ها رو نگه داره تا به عنوان حق تقدم های استفاده نشده توسط شرکت به فروش برسه و پول اون حق تقدم ها رو بهش پرداخت کنن.

یا شاید داره حق تقدم رو برای نوسان گیری خریداری میکنه

یا ....


 • AshkanEtedali این پست را پسندیده است


#3313 کم آبی را جدی بگیریم!

ارسال شده توسط MAJIDMIRZA در ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۶ قبل از ظهر

کم آبی را جدی بگیریم!

کم آبی را جدی بگیریم! در کشور عزیزمان ایران که دچار کمبود آب هست اگر هر ایرانی فقط روزی ۱ لیتر آب کمتر مصرف کند، می توان روزانه به میزان ۷۵ میلیون لیتر آب صرفه جویی شود. لازم به ذکر است با استفاده از پمپ آب پنتاکس، پمپ آب ابارا، پمپ آب گراندفوس، پمپ آب ویلو، پمپ آب کالپدا، پمپ آب پمپیرانو دیگر برندهای پمپ آب و استفاده از ادوات کنترل دقیق، می توان این امر را میسر کرد. چرا که اگر بتوانیم از هدر رفتن آب با استفاده از ذخیره آن و توزیع یکنواخت در این امر قدم برداریم.

 


 • MAJIDMIRZA این پست را پسندیده است